Oyun Terapileri | Pedagog Öznur Simav

Oyun Terapileri

Oyun terapisi çocukların uyumlu ve mutlu olarak yaşamalarını hedefleyen gelişimsel bir terapi şeklidir. Çocukların oyunu ve oyuncakları kullanarak kendilerini ifade etme gereksinimlerine odaklanan özel bir süreçtir.

Çocuklar, kendilerine güvenli bir ortam sunan eğitimli bir oyun terapisti ile istedikleri şekilde oynayabilmeleri için cesaretlendirilirler. Bu süreçte, çocuklara duygusal sorunlarını ifade edebilmeleri için değişik çeşitte birçok oyuncak sunulur. Çocukların kendilerini sanat, drama ve fantazi içeren oyunlar yoluyla ifade edebilmeleri için fırsat yaratılır. Oyun ve oyuncaklar kullanılarak çocuklar ile iletişim kurmaya, sorunları çözmelerine ve olumsuz davranışlarını değiştirmelerine yardımcı olunur.

Çocuklarla Neden Oyun Terapisi?

Çocuklar oyun oynamayı severler. Yetişkinler kadar duygularını anlayabilme ve konuşabilme becerileri gelişmemiştir. Bu nedenle, oyunun, çocuklara deneyimlerini ve duygularını ifade etme fırsatı sunduğundan iyileştirici bir özelliği vardır. Çocuklar, oyunlarında davranışlarını etkileyen kızgınlık, üzüntü, korku, ya da hayalkırıklığı gibi duyguları terapistin sağladığı güvenli bir ortamda yeniden canlandırabilirler.

Oyun terapisi çocukların;

  • Yaşadıkları dünya hakkında öğrenmelerine
  • Duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine
  • Zihinsel ve fiziksel becerilerini geliştirmelerine
  • Etkili sosyal beceriler geliştirmelerine
  • İlişkilerde güçlü bağlar kurabilmelerine yardımcı olur.

Oyun Terapisinin Çocuğumun Evdeki Oyunundan Farkı Nedir?

Oyunun çocuğu destekleyen pek çok amacı vardır. Çocuk, günlük yaşamında bunları gerçekleştirir. Oyun terapisi, çocuğun günlük oynadığı oyunlardan farklıdır.Çocuğun problemini ortaya koymasına ortam hazırlar. Ayrıca, problemin oyun yoluyla giderilmesini sağlar. Çözüme yönelik bir uygulamadır. Çocukta görülen pek çok problem oyun yoluyla tedavi olur.

İçinde sanat terapisi, kum terapisi, su terapisi, drama uygulamaları, kukla terapisi gibi uygulamalar mevcuttur.

"Çocuk ve Ergen Terapilerinde"

Çocuklar yaşadıkları sorunların farkında değildirler. Kendilerini çok iyi anlatamazlar. Geliştirilmesi ve keşfedilmesi gereken özelliklerini de ortaya çıkarmak gerekir. Ruh sağlığı yerinde bir şekilde, daha iyi yaşama hazırlamak için..Çocuk ve ergenlerle çalışmalarda, çocuğa özel, teknikler uygulanarak, kendilerini ifade edebilmeleri sağlanır. Özellikle, ergenlikte ebeveyn ile yaşanan sorunlarda köprü görevi sunulur.